Більшість закупорок каналізації відбувається через “засмічення” або “заростання” каналізаційних труб. Відбувається це, як правило, на рівні користувача трубопроводу. В першу чергу, це відбувається через потрапляння в каналізаційні труби жирових- і олійних стоків. Для запобігання таких ситуацій рекомендується застосовувати спеціальне каналізаційне обладнання – сепаратори жирів. У побуті вони також отримали назви “Жировловлювачі”, “Жіро-відділювач”, “жироловки”, “Жіро-пастка”.
Сепаратори жиру (Жировловлювачі), призначені для очищення стічних вод від жирових фракцій. А також, твердих нерозчинних речовин, які потрапляють в трубопроводи каналізації і виводяться в магістральні системи каналізації з підприємств громадського харчування (кафе ресторани, їдальні), обробного цеху підприємств торгівлі і виробництв харчової промисловості. Необхідність застосування жировловлювача, відповідає діючим нормативам ДБН В.2.2-25:2009 и ДБН В.2.5-64:2012 та полягає в тому, що вони перешкоджають накопиченню нерозчинених жирових речовин на стінках трубопроводу, які можуть привести до аварійного виходу з ладу каналізаційної системи. А також, перешкоджають попаданню жирів і важких фракцій стоків в зовнішню систему каналізації.
Основний принцип роботи жировловлювача – це запобігання попадання жирів і олій в каналізаційні труби, при цьому крім жиру, Жировловлювач під мийку затримує і великі частки в стоках, які збираються в спеціальній камері жировловлювача. Таким чином установкою побутового жировловлювача в кафе або ресторані під мийку, або підземного промислового жировловлювача на харчовому підприємстві, створюється надійний захист для каналізаційних труб, що сприяє запобіганню аварійних ситуацій і, як наслідок, непередбачених витрат на ремонт інженерних мереж, а крім того знімає питання з боку служб водоканалу.
Звичайно, в ідеалі, Жировловлювач повинен бути підібраний ще на стадії проектування інженерних систем підприємства або будівлі. Але зазвичай цю невелику, здавалося б, деталь в системі функціонування упускають і питання про необхідність установки жировловлювача виникає або вже після початку експлуатації кафе чи ресторану. Коли персонал стикається з проблемою – необхідності періодичного прочищення закупорених труб, або після перевірки контролюючих служб місцевого водоканалу і отримання відповідного припису від них.