Статті

Жирловловлювач під мийку: принцип роботи, види конструкцій та особливості їх монтажу

Жирловловлювач під мийку: принцип роботи, види конструкцій та особливості їх монтажу

Засор каналізаційної труби на кухні – поширене явище. Залишки їжі, жирові відкладення накопичуються на стінках каналу та перешкоджають вільному відтоку води. Для прочищення труб доводиться використовувати хімікати, які шкодять сантехнічним приладам, або вдаватися до механічних методів – застосовувати трос чи вантуз.

 

Скоротити ймовірність засмічення цілком реально, поставивши жировловлювач під мийку – прилад фільтрує стоки і не дає жиру просочуватися вглиб каналізації. Агрегат досить корисний, але перш ніж зважитися на його покупку, необхідно більше дізнатися про такого сепаратора, чи згодні?

 

У статті докладно розглянуто пристрій, характеристики, принцип роботи та модифікації жировловлювачів. Також наведено рекомендації щодо вибору приладу, його встановлення та обслуговування.

 

Зміст статті:

 • Види жироуловлювачів під мийку
 • Технічні характеристики жироуловлювачів
 • Схема пристрою та принцип роботи
 • Формули розрахунку необхідної продуктивності
 • Експлуатаційні вимоги до сепаратора
 • Чим хороші жировловлювачі
 • Як вибрати прилад для дому
 • Встановлення жировловлювача під мийку
 • Обслуговування та контроль сепаратора
 • Висновки та корисне відео на тему

 

Види жироуловлювачів під мийку

 

Типів жироуловлювачів досить багато, і всі вони мають різну продуктивність та комплектацію. Класифікувати це обладнання можна за матеріалом корпусу та конструкційними особливостями.

Жировловлювачі можуть бути пластикові, склопластикові, металеві.

 

Пластикові жироуловлювачі чутливі до механічного впливу, тому їх роблять в основному для побутових цілей.

 

 • Пластиковий жировловлювач під мийку
 • Промисловий жировловлювач зі скловолокна
 • Жировловлювач з нержавіючої сталі
 • Покритий фарбою металевий жировловлювач

 

Пластикові. З поліпропілену та поліетилену виготовляють, як промислові, так і найпростіші побутові моделі жироуловлювачі. Вони довговічні, дешеві, легкі та не вимагають спеціального обслуговування. Більшість жировловлювачів під мийку виготовлені з цього матеріалу.

 

Склопластикові. Дані моделі мають підвищену міцність та стійкість до хімічних речовин, тому можуть встановлюватися поза приміщеннями та вкопуватись у землю.

 

Металеві. Жировловлювачі з нержавіючої сталі можна легко мити жорсткими щітками, не боячись пошкодити поверхню. Вони естетично виглядають, але коштують дорого. Моделі з нержавіючої сталі та алюмінію практично вічні, на відміну від виробів з оцинкованої та пофарбованої сталі, які можуть з часом проіржавіти.

 

Автоматичні жировловлювачі найчастіше забезпечені спеціальним датчиком, який запускає процес відбору жирової маси при досягненні нею певного рівня.

Жирловловлювач під мийку: принцип роботи, види конструкцій та особливості їх монтажу

Сепаратори в приватних будинках можуть бути виготовлені і самостійно, причому конструкційних вимог до них не так багато, тому варіантів виконання даного обладнання безліч. Однак їх все ж таки можна розділити на такі типи:

 

 1. Жировловлювачі під мийку. Саме вони докладно розглядатимуться далі. Таке обладнання обслуговується вручну та встановлюється у квартирах, будинках, невеликих кафе.
 2. Промислові (цехові) моделі. Застосовуються в харчоблоках, розрахованих на сотні людей, пансіонатах і санаторіях, а також на підприємствах харчової промисловості. Найчастіше такі моделі мають датчики заповнення.
 3. Автоматичні. Мають електромеханізм автозбору жиру, що полегшує обслуговування і попереджає засмічення труб, що приводять і відводять.
 4. Розташовані нижче рівня каналізації. Такі моделі встановлюються в підвальному приміщенні або землі. Вони мають вбудований електронасос, який відкачує воду очищену на рівень каналізаційного зливу.
 5. Колодязні. Це великі промислові жировловлювачі у вигляді циліндра, які можна встановлювати у спеціальні зовнішні колодязі. Їхнє обслуговування проводиться через люк.

 

Для побутових потреб достатньо придбання звичайного жировловлювача під мийку, обслуговувати який можна самостійно один раз на кілька тижнів. Ці невеликі апарати мають просту конструкцію та пристрій.

 

Технічні характеристики жировловлювачів

 

Щоб вибрати сепаратор, який увійде у простір під мийкою, необхідно знати не лише його габаритні розміри та пристрій, а й функціональні можливості. Чимале значення при виборі апарату мають індивідуальні особливості квартири та характер харчування її мешканців.

 

Схема пристрою та принцип роботи:

Побутові стоки з кухонної раковини містять багато жиру, який потроху осідає у каналізаційних трубах. Через кілька років це може призвести до засмічення трубопроводу, появи стійкого неприємного запаху від розкладання органіки та необхідності промивання каналізації.

Старі жирові скупчення погано витягуються навіть сантехнічним тросом, тому їх видалення може знадобитися повний демонтаж каналізаційної системи.

Жирловловлювач під мийку: принцип роботи, види конструкцій та особливості їх монтажу

Перегородки між камерами можуть мати отвори для збільшення пропускної здатності жировловлювача під час скидання великого об’єму води в мийку. Ці проблеми можна вирішити встановленням жировловлювача під мийку. Таке обладнання складається з наступних елементів:

 

 1. Прямокутний корпус з двома отворами (впускним та випускним), розташованими в протилежних кінцях жироуловлювача.
 2. Одна чи кілька перегородок. Вони уповільнюють струм води у системі, не дозволяючи жиру та твердим часткам потрапляти у каналізацію.
 3. Кришка, що щільно закривається. Вона повинна мати прогумовану прокладку, щоб у кухню не проникало повітря з внутрішнього простору жировловлювача.
 4. Вхідна труба як короткого коліна.
 5. Випускна труба у вигляді відкритого з усіх боків трійника. Вона має довгу частину, опущену майже до дна корпусу та коротку, що закінчується під кришкою.
 6. Вентиляційний вихід (опційно).

 

Конструкцією жироуловлювача обумовлюється і принцип його роботи. Забруднена вода надходить у приймальну камеру жироуловлювача. Вхід може бути як бічним, так і верхнім. Ця частина простору відгороджена однією чи двома перегородками. Через різницю щільностей води та жирів, останні піднімаються вгору і там накопичуються.

Жирловловлювач під мийку: принцип роботи, види конструкцій та особливості їх монтажу

За відсутності в зливному отворі миття дрібної сітки на дні жировловлювача накопичується велика кількість сміття, яке також потрібно видаляти разом із жиром під час сервісних робіт.

 

Якщо стінка одна, то вона зазвичай перекриває нижні 2/3 поперечного перерізу жироуловлювача, а якщо дві, то вони розташовані по черзі знизу та зверху: перша відсікає тверді частинки, а друга – жир.

 

За перегородками розташована друга камера, з нижньої частини якої відводиться в каналізацію вже очищена від жиру та домішок вода.

 

Жирова фракція поступово заповнює верхню частину внутрішнього простору пристрою, тому необхідно своєчасно його чистити, не чекаючи моменту, коли накопичені жири почнуть потрапляти в трубу, що відводить.

 

Формули розрахунку необхідної продуктивності

 

Сподіватися, що найменшого жировловлювача буде достатньо для квартири, не варто. Краще заздалегідь порахувати необхідну продуктивність обладнання, щоб потім не жалкувати про даремно витрачені кошти. Для розрахунку використовується проста формула:

 

Р = n * Ps,

де:

 • Р – продуктивність у літрах на секунду;
 • n – кількість підключених мийок;
 • Ps – швидкість надходження води до сепаратора в літрах за секунду.

Ps можна вважати самостійно за допомогою відра або каструлі з відомим обсягом. Для цього потрібно повністю відкрити водопровідний кран та помітити час, за який набереться ємність. Потім порахувати скільки води витече, якщо кран буде відкрито одну секунду.

 

Розрахунок виконують за такою формулою:

Ps = V/T,

де:

 • T – час набору води в ємність за секунди;
 • V – обсяг ємності у літрах.

Після визначення необхідної продуктивності жировловлювача можна дізнатися і його рекомендований обсяг.

 

Формула обчислення обсягу:

V=60*P*t,

де t – Швидкість спливання жиру, значення якої для побутових сепараторів дорівнює 6,4 хв.

На ринку представлені жировловлювачі під мийку з продуктивністю від 0,145 л/с та об’ємом від 50 л.

Менша ємність пристрою просто фізично не дозволить ефективно виконувати функції відсікання жиру, тому і немає сенсу набувати такі моделі.

 

Експлуатаційні вимоги до сепаратора

 

При експлуатації жироуловлювача необхідно дотримуватися ряду правил, які збільшують ефективність обладнання і допомагають уникнути неприємних запахів і підтоплень на кухні.

Рекомендації щодо експлуатації апарату:

 

 1. Водяні стоки не повинні містити мінеральних та синтетичних масел.
 2. Підключати жироуловлювач до унітазу неприпустимо.
 3. Не можна перед обладнанням встановлювати насоси, тому що вони утворюють емульсію, що погано осаджується.
 4. Вхідні труби повинні бути максимально близькими до миття і мати мінімальний нахил у 2°С.
 5. Очищені води необхідно направляти одразу в каналізацію.
 6. Бажано під’єднувати жироуловлювач до вентиляції — фанової труби, якщо на кришці пристрою є відповідний вихідний отвір.

 

Щоб випускати якісну продукцію, виробники повинні дотримуватися стандартів з виготовлення та встановлення жироуловлювачів EN 1825 та DIN 4040-100. Доступ до текстів цих нормативів коштує близько 100 доларів.

 

Чим хороші жировловлювачі

 

Об’єм сепаратора жиру для стічних вод хоч і невеликий, але в квартирах він займає цілу секцію шафи під миттям. Тому для встановлення такого обладнання мають бути вагомі причини.

Жирловловлювач під мийку: принцип роботи, види конструкцій та особливості їх монтажу

Регулярне вилучення жиру з сепаратора виходить значно дешевше та швидше, ніж виклик майстра для прочищення забитої каналізації. Власники жироуловлювачів відзначають такі їх переваги:

 

 1. Простота конструкції. Зібрати сепаратор можна самому зі старого пластикового бака.
 2. Простота установки. Для підключення пристрою до сифона та каналізації досить просто приєднати дві труби руками без використання інструменту.
 3. Легкість обслуговування. Вилучати верхній жир досить раз на кілька тижнів. Процес очищення займає 2-3 хвилини.
 4. Захист труб від засмічення. При використанні жировловлювача каналізація прослужить не одне десятиліття без необхідності прочищення.
 5. Компактність та можливість встановити обладнання під мийку.

 

До жироуловлювача можна підключити датчик заповнення резервуару жиром. Головним завданням жироуловлювача є не загальне очищення води, а відокремлення від неї частинок, які можуть осідати в каналізаційних трубах і звужувати їх просвіт.

 

Як вибрати прилад для дому

 

Початковий етап вибору жировловлювача здійснюється не в будівельному магазині або інтернеті, а в запланованому місці його встановлення. Перед придбанням пристрою необхідно визначити ряд параметрів, які допоможуть звузити варіанти вибору до декількох моделей.

 

Насамперед варто оцінити:

 1. Розміри вільного простору під миттям. Потрібно враховувати, що зверху повинен залишатися простір для зняття кришки, а з боків – для приєднання труб.
 2. Діаметр каналізаційних труб у кухні. Краще купити жировловлювач з аналогічним розміром отворів, щоб не використовувати додаткові пластикові перехідники.
 3. Кількість мийок, що обслуговуються. При розрахунку продуктивності слід враховувати одночасне надходження стоків з усіх відкритих кранів.
 4. Характеристики стоків. При великій кількості твердих частинок у воді, що зливається, рекомендується встановлювати моделі жироуловлювачів з декількома перегородками.
 5. Наявність каналізаційного стояка чи фанової труби біля мийки — канал необхідний попередження зриву гидрозатвора на сифоні. Моделі з повітроводом є кращими, але можливість їх підключення до каналізаційного стояка є не в кожній квартирі чи будинку.
 6. Наявність вільного простору для робіт з обслуговування обладнання. При вилученні жиру відходи з неприємним запахом можуть потрапляти за корпус жировловлювача, тому має бути можливість прибирання цього простору.
 7. Матеріал корпусу. Для установки під мийку буде достатньо звичайного пластикового жировловлювача, але якщо він буде відкритий для огляду, то можна купити дорожчу та естетичнішу модель з нержавіючої сталі.
 8. Об’єм миття. Іноді потрібно залпом скинути воду з повністю набраної раковини. Ця кількість рідини є однією з характеристик жироуловлювача і обов’язково вказується в інструкції.

 

Після врахування всіх вищеописаних нюансів можна приступати до безпосереднього вибору відповідного пристрою із запропонованих на ринку варіантів. Ціна пластикових моделей залежить в основному від обсягу бака та складності внутрішнього пристрою. При однакових параметрах краще вибирати варіант дешевше, тому що дорожча модель навряд чи виявиться якіснішою.

 

Установка жировловлювача під мийку

 

Монтаж жировловлювача під мийку не вимагає ні особливих умінь, ні інструментів. Усі необхідні з’єднувальні деталі можна придбати в тому самому магазині, де купується сам апарат. Додаткові поліпропіленові фітинги та трубки можуть знадобиться лише для з’єднання жироуловлювача з каналізацією та сифоном.

 

Сепаратор продається зазвичай у зібраному стані, тобто в його отвори вже вставлені та загерметизовані сполучні труби або гумові перехідники. Залишається тільки відкрити кришку та дістати з бака інструкцію з експлуатації. Після цього можна здійснювати остаточний монтаж жировловлювача:

 

 1. Підготувати робочий простір під миттям.
 2. У деяких моделях обладнання коліно для надходження води та трійник для її відведення додаються окремо, тому їх потрібно вставити у відповідні отвори, попередньо змастивши силіконом.
 3. Прикрутити до сепаратора перехідники за потреби.
 4. Поставити жировловлювач під мийку.
 5. Змастити зовні сантехнічним герметиком патрубки каналізації та сифона, які з’єднуватимуться з жировловлювачем.
 6. Під’єднати всі необхідні труби до сепаратора і почекати затвердіння герметика.
 7. Підключити повітропровід до каналізаційного стояка, якщо такий є.
 8. Відкрити кран з водою та перевірити герметичність бака та з’єднань труб.

 

Якщо протікань немає, то жировловлювач готовий до експлуатації. Якщо труба з фітингом з’єднується за допомогою різьбового з’єднання і між ними є гумова прокладка, змащування герметиком можна не проводити.

 

 • 1 етап – змащування перехідників силіконом
 • 2 етап – встановлення жироуловлювача під миття
 • 3 етап – прикручування каналізаційної труби до жировловлювача
 • 4 етап – перевірка герметичності теплою водою

 

Так як на ефективність жироуловлювача сильно впливає температура води, то небажано встановлювати його поряд з духовою шафою, що активно використовується. Також потрібно оберігати сепаратор від впливу негативних температур за наявності води, оскільки це може призвести до розриву бака.

 

Обслуговування та контроль сепаратора

 

Обслуговування жироуловлювача – не найприємніша процедура, але набагато неприємніше займатися прочисткою каналізаційних труб, що забилися. Періодичність чищення побутового сепаратора залежить від кількох параметрів:

 

 • обсягу бака жироуловлювача;
 • раціону харчування сім’ї, що визначає склад стоків;
 • температури води, що використовується.

 

Через ці чинники періодичність чищення сепаратора може коливатися від кількох тижнів за кілька місяців.

Жирловловлювач під мийку: принцип роботи, види конструкцій та особливості їх монтажу

Перед очищенням жироуловлювача необхідно відкрити вікна для наскрізного провітрювання та надіти захисні рукавички, тому що в процесі розпаду жирів розмножуються шкідливі бактерії.

 

Пильну увагу до рівня стоків необхідно приділяти в перші тижні експлуатації. Потрібно періодично відкривати кришку жироуловлювача та перевіряти рівень твердих відходів. Якщо нижній шар жиру опуститься до рівня випускного отвору, воно може забитися, що призведе до переповнення бака і підтоплення приміщення.

 

Прибирати жирову масу бажано в момент досягнення нею рівня на 4-5 см вище нижнього краю труби, що відводить воду. Для вилучення жиру потрібно відкрити кришку бака і витягнути верхній в’язкий шар за допомогою рукавичок, ковшика або іншого підручного пристрою.

 

Після ревізії жировловлювача можна промити його гарячою водою протягом декількох хвилин. Коли експериментальним шляхом вже встановлено приблизний термін безпечної експлуатації жировловлювача, заглядати в нього можна набагато рідше.

 

Докладніше про різні види жировловлювачів для каналізації, огляд популярних моделей, а також специфіку монтажу сепаратора всередині та зовні приміщення описані в цій статті.

 

Висновки та корисне відео на тему

 

Для кращого розуміння схеми внутрішнього пристрою жировловлювача, особливостей його роботи, правил встановлення та обслуговування рекомендується переглянути нижченаведені відеоролики. Вони узагальнять отримані знання та дозволять побачити роботу апарату в динаміці.

Монтаж жировловлювача під миттям:

Жирловловлювач під мийку: принцип роботи, види конструкцій та особливості їх монтажу

Купівля та монтаж жировловлювача під мийкою допомагає уникнути безлічі проблем при засмічення каналізації. Для встановлення обладнання достатньо мати під раковиною вільний простір, адже процес введення сепаратора в експлуатацію простий і не вимагає багато часу.

 

Підшукуєте ефективний жировловлювач під кухонну мийку? Чи є досвід використання таких установок? Залишайте, будь ласка, коментарі до статті та ділитесь враженнями про використання жировловлювачів. Форма для зв’язку розташована у нижньому блоці.